Bu yazıda sizlere kavite nedir, sınıflandırılması nasıldır ve bu sınıflandırmayı yapan G. V Black hakkında bilgi vereceğim.

Kavite Nedir ?

Kaviteyi sınıflandırırken iki farklı kavite çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi restoratif kavite diğeri ise endodontik kavitedir.

-Restoratif Kavite

Basit anlamda kavite ;çürükten dolayı diş sert dokusunda madde -kayıplarının oluşturduğu boşluk olarak tanımlanmaktadır. Dental kavite ise;çürüyen dişte çürüğü uzaklaştırdıktan sonra oluşan madde kaybını kompanse etmek,çürüğün tekrardan oluşmasını, ilerlemesini ve buna sebep olabilecek etkileri engellemek için belli kurallar çerçevesinde hazırlanan boşluk veya oyuktur. Ayrıca çiğnemeye karşı dişi dayanıklı hale getirmek ve estetiği sağlamak gibi görevleri de vardır.

-Endodontik Kavite

Giriş kavitesi olarak da tanımlanmaktadır. Foramen apikaleye kolayca ulaşabilecek bir yolun sağlanması, pulpa odası ve kök kanalındaki tüm materyallerin uzaklaştırılip yerine gerekli materyalin konulması için hazırlanır. Giriş kavitesine bakıldığı zaman kanal ağızları gözükmelidir. Kavite sınıflandırılmasını yapan diş hekimi G. V Black’tir. Bu nedenle sınıflandırmaya geçmeden önce G. V Black hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. G. V Black Kimdir? Green Vardiman Black diş hekimliği çalışmalarına 21 yaşında başlamıştır. Scott County de çalışmalarına başlamış ardından bir diş hekimi muayenehanesi kurmuştur. İlk fahri DDS derecesini Missouri Diş Hekimliği Kolejinde almıştır. 20 yıl boyunca diş eğitimi gördü ve o dereceyi almadan önce 7 yıl boyunca pek çok diş ders kitabının yazarı, diş hekimliği için önemli olan araştırma, kavite hazırlama prensiplerinin temelini oluşturmuştur. Ayrıca diş hekimliğinde kullanılan birçok aleti tasarlamıştır. Black’in alet ve el yazmalarından sergi düzenlenmiştir. Bu sergi şu anda Baltimore’ daki Ulusal Diş Hekimliği Müzesinde sergilenmektedir. Bunların yanı sıra Black, kaviteleri kendine göre bir sistemde sınıflandırmıştır. Ayrıca bu kavitelerin nasıl açıldığını öğrenmek için sitemizdeki ilgili konu başlığına tıklamanız yeterli olacaktır.

G.V. Black Sınıflandırması

Bu sınıflandırmaya göre 6 farklı sınıf kavite vardır.

SINIF I: Oklüzal ve bukkal, lingual pit

SINIF II: Posterior interproksimal alan

SINIF III: Anterior interproksimal alan

SINIF VI: İnsizal köşe içeren anterior interproksimal alan

SINIF V: Fasial ya da lingual gingival alan

SINIF VI: Tüberkül tepesi

Black kavite sınıflandırması
Jessica R. Martin

G. V Black yukarıda bahsedilen kaviteleri kendi belirlemiş olduğu kavite preperasyon felsefesine göre oluşturmaktadır.

G.V. Black Kavite Preperasyon Felsefesi

1.Çürüğe ulaşmak ve görebilmek için sağlam diş dokularını kaldırmak

2.Kavite duvarlarındaki çürükten etkilenen bütün dentini kaldırmak

3.Restoratifmateryali yerleştirmek için kutu şeklinde bir kavite hazırlamak

4.Mekanik tutuculuk sağlayabilmek için retantif alanlar hazırlamak

5.Ilerde çürüme ihtimali olan retantif alanları kavite sınırlarına dahil etmek

6.Kavite sınırlarının temizlenebilir alanlarda oluşturulmasına dikkat etmek

Yazar: Zehra Arslan